Suyu arıtmak

arıtılmış suyu içen adam

MUSLUK SUYU NİÇİN ARITILMALI?

    Suyu arıtmak çok önemli. Ne yazık ki, su tesislerimizin başa çıkmak için yetersiz donanıma sahip olduğu dünya genelinde bir kirlilik var.

 

    Özellikle yoğun yağışlardan sonra su depolama sistemlerimizde mikrop sayısı  sınır değerlerin üzerine çıkabiliyor. Pestisitlerin, hormonların ve mikroplastiklerin su sistemimize tekrar tekrar girmesi kullanım ve içme suyu kaynaklarımızı kirletmekte. Her nekadar kurumların devasa su arıtma sistemleri olsada; binalardaki eski borular, evinizdeki tesisatlar zamanla paslanarak dahi su kalitenizi düşürebiliryor. 

Filtrelenen maddeler

ESKİMİŞ BİNA TESİSATLARI " PAS! "

    Pas, özellikle eski su şebekesi olan bölgelerde bir sorundur. Musluk suyunun paslı olmasının ana nedeni, esas olarak eski altyapıdan kaynaklanmaktadır. Pas suyun tadını bozar ve şişelenmiş su içmeyi tercih edersiniz. DrinkPure burada da size yardımcı olacaktır. Ön filtre, daha kaba tortuları ve pas parçalarını filtreler. Yüksek performanslı membran daha sonra musluk suyundaki en ince pas parçacıklarını da filtreler. Farkı tadacaksınız! Filtreyi bir sonraki değiştirişinizde filtre yüzeyine dikkat edin – eğer sarı / kırmızımsı ise, muhtemelen musluk suyunda pas var. (Resim: Badische Zeitung, dpa)

Paslı-boru
Tarımda Pestisitler

ZİRAİ ATIKLAR " PETSİTLER! "

    Pestisitler, organizmaları öldürmek veya en azından büyümelerini ve yayılmasını engellemek için insanlar tarafından geliştirilen kimyasal maddelerdir. Örneğin İsviçre tarlalarında ve bahçelerinde; bazı yerlerde 100 çeşit madde ile birlikte gerçek bir zehir kokteyli kullanılır. Şiddetli yağmurlar daha sonra bu herbisitleri, mantar öldürücüleri ve böcek öldürücüleri tarlalardan yüzey sularına (nehirler, akarsular ve göller) ve kaynaklara taşır. Biriken toksinler, korkutucu sonuçlarla içme suyu kaynaklarına ulaşır ve döngüye girer. İsviçre’de şu anda yaklaşık bir milyon insan, pestisitlerin sınır değerlerini aşan içme suyu içiyor.

KÖTÜ KOKULAR

    Koku duyumuz hassastır. Örneğin su içtiğimizde bize sürekli geri bildirimde bulunur – suyun tadı hoş değilse alarmı çalar. Kötü kokunun nedeni genellikle tam olarak açıklığa kavuşturulmamıştır. Bu, yeni takılan plastik borular olabilir, ancak bodrumdaki yumuşatıcı sistemi de tadı olumsuz etkileyebilir. Aktif karbon tabakası ile musluk suyundaki bu tür kokuları da filtreliyoruz. Geriye kalan, taze ve berrak suyun karakteristik tadıdır.

Su arıtma ile bakterileri filtreleme

MİKROPLAR

İster normal olarak bulunsun, ister bir kaza sonucu ortaya çıksın – mikroplar içme suyumuzu kolonize edebilir. Tipik bir temsilci, adı geçen hastalıklara neden olabilen bağırsak bakterisi E. coli’dir. DrinkPure’un membran gözenekleri 0,3 mikrometre büyüklüğündedir 2-6 mikrometre uzunluğunda ve 1-1,5 mikrometre kalınlığındaki bakteri 0,3 mikrometre olan filtreden geçemez ve filtrelenir.

 İÇME SUYUNDAKİ "MİKROPLASTİKLER"

Mikroplastikler için muhtemelen en yaygın temel tanım “5 mm’den küçük parçacıklar” olarak tanımlanmaktadır. Boyut 1 mikrometreden küçükse , literatür ayrıca “nanoplastik” teriminide görebilirsiniz. Birincil mikroplastikler doğrudan endüstrimizden gelir ve zaten mikroplastik boyutundadır. Birincil mikroplastikler, örneğin şampuanlarda veya kozmetiklerde sıklıkla kullanılan dolgu maddelerini içerir. İkincil mikroplastikler, aşınma veya daha büyük plastik parçalarının (örneğin PET şişelerden) salınması yoluyla çevreye giren plastiği içerir. Yağmur suları ile kaynaklara taşınır.

Sudaki Mikroplastikler - su arıtma
Open chat
Merhaba. Yardımcı olmamızı ister misiniz?